DIAGNOZA I TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ DLA DZIECI

Indywidulany program terapeutyczny

Drodzy Rodzice, pamiętajcie, że często przyczyną zaburzeń rozwoju funkcji poznawczych, trudności emocjonalnych lub ruchowych mogą być problemy w prawidłowym odbieraniu i przetwarzaniu bodźców sensorycznych. Nieprawidłowy rozwój integracji sensorycznej może objawiać się w różny sposób. Najczęstszymi objawami są: nadwrażliwość dotykowa, dźwiękowa, wzrokowa, węchowa lub smakowa. Problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Nadpobudliwość lub apatia w zależności od sytuacji lub miejsca, w którym znajduje się dziecko.  Trudności z małą i dużą motoryką. Brak prawidłowej koordynacji podczas zajęć ruchowych, chodzenia, skakania lub biegania. Czasem również problemy w nauce spowodowane osłabioną koncentracją. Nieadekwatne reakcje emocjonalne w głośnych, przeludnionych miejscach. Wybiórczość pokarmowa. 

Najnowsze badania wykazują, że wyregulowanie prawidłowego działania odbioru bodźców sensorycznych pozwala na wyeliminowanie wielu z wyżej wymienionych problemów. Terapia Integracji Sensorycznej stała się bardzo popularną metodą wspomagającą i wspierającą rozwój dziecka. Wdrożenie technik pracy związanych z integracją sensoryczną pozwala również obserwować pozytywny wpływ na łączenie terapii integracji sensorycznej z innymi terapiami takimi jak: terapia psychologiczna czy logopedyczna.

 

W naszym gabinecie prowadzimy diagnozę i terapię Integracji Sensorycznej dla dzieci. Nasi specjaliści wykonują diagnozę w oparciu o najnowsze wystandaryzowane narzędzia diagnostyczne. Po przeprowadzeniu diagnozy rodzice otrzymują pełną informację o tym, jak mogą pracować z dzieckiem w domu lub czy konieczne jest wdrożenie terapii Integracji Sensorycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Na życzenie każdego rodzica diagnosta/terapeuta sporządza pisemną opinię wraz z zaleceniami po przeprowadzonej diagnozie. W naszej placówce prowadzimy również terapię integracji sensorycznej dla dzieci i młodzieży z wybiórczością pokarmową.

INTEGRACJA SENSORYCZNA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Jesteśmy jedynym gabinetem w Małopolsce i jednym z niewielu w Polsce, który oferuje diagnozę i terapię Integracji sensorycznej młodzieży po 14 r.ż. i osób dorosłych. Diagnozą i terapią Integracji sensorycznej młodzieży i dorosłych zajmuję się mgr Danuta Skotniczna-Czech. Każda diagnoza jest przeprowadzona z wykorzystaniem szczegółowych oraz spersonalizowanych formularzy diagnostycznych, wywiad z pacjentem oraz zajęcia w sali terapeutycznej wraz z demonstracją sprzętów i ćwiczeń . Po diagnozie każdy pacjent otrzymuje swój własny indywidulany program terapeutyczny. 

JESTEŚMY JEDYNYM GABINETEM Z OFERTĄ TERAPEUTYCZNĄ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

DLA OSÓB DOROSŁYCH

Czy diagnoza i terapia integracji sensorycznej dotyczy tylko dzieci?

 

Nasz gabinet rozwieje Państwa wątpliwości. Zaburzenia integracji sensorycznej coraz częściej ujawniają się u młodzieży po 14 roku życia oraz osób dorosłych. Twórcą badań nad rzetelną diagnozą i terapią osób dorosłych jest Teresa A. May-Benson. To właśnie ta badaczka dzięki wieloletniemu doświadczeniu stworzyła bazę do diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej dla osób dorosłych. Diagnoza integracji sensorycznej dla młodzieży i dorosłych opiera się głównie na przeprowadzeniu obszernego wywiadu oraz obserwacji. Diagnosta/terapeuta po wykonaniu pełnej diagnozy osoby dorosłej przygotowuje indywidulany program domowy oraz tworzy dietę sensoryczną dla danego pacjenta. Każda diagnoza osoby dorosłej z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego jest przeprowadzana w oparciu o wywiad, obserwację oraz ćwiczenia w sali integracji sensorycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

 

Trafnie postawiona diagnoza i indywidualna terapia osób dorosłych mających trudności z przetwarzaniem bodźców sensorycznych ułatwia im późniejsze funkcjonowaniem w codziennym życiu.

 

Trudności w odbieraniu bodźców sensorycznych u młodzieży i osób dorosłych mogą nieść za sobą problemy, których na pozór nie powiążemy z zaburzeniami integracji sensorycznej. Szybka męczliwość, kłopoty ze skupieniem uwagi, nadmierne reakcje na dźwięki, zapachy, smaki, dotyk, lęk wysokości, wybiórczość pokarmowa, choroba lokomocyjna, problemy z równowagą i koordynacją to tylko część problemów, które mogą wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej w dorosłym życiu. Z wieloma  z tych dysfunkcji dorośli oraz młodzież nauczyła się żyć, ale czy nie chodzi o to, aby uczynić codzienność jak najbardziej komfortową? Zmaganie się z zaburzeniami integracji sensorycznej w dorosłym życiu może mieć wpływ na stan psychiczny każdego z nas. Ciągłe poszukiwanie alternatywy w wykonywaniu wielu czynności może doprowadzać do pogłębienia się stanów lękowych, depresji a także zaburzeń nerwicowych. Przez wiele lat nie łączono niewłaściwego odbierania bodźców sensorycznych przez dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Badania poruszające problem integracji sensorycznej młodzieży i dorosłych wskazują na to, iż bardzo często czynnikami zaburzeń natury psychologicznej są właśnie trudności w modulacji bodźców sensorycznych. Wiele artykułów przekazuje informację, że problemy z modulacją sensoryczną w dorosłym życiu są spowodowane brakiem lub postawieniem niewłaściwej diagnozy tego typu zaburzeń w dzieciństwie. Zaburzenia przetwarzania bodźców sensorycznych we wczesnym dzieciństwie powodują niewykształcenie prawidłowej umiejętności interpretacji bodźców sensorycznych. Takie trudności mogą powodować w dorosłym życiu problemy z rutynowymi czynnościami życia zawodowego i codziennego. Dodatkowo zaburzenia modulacji sensorycznej u osób dorosłych i młodzieży mogą mieć wpływ na tworzenie bliskich relacji oraz niechęcią do wykonywania czynności rekreacyjnych. Należy pamiętać, że na trafne postawienie diagnozy na temat zaburzeń modulacji sensorycznej nigdy nie jest za późno. Diagnozowanie problemów natury integracji sensorycznej wśród młodzieży i osób dorosłych może być kolejnym rozdziałem, którego otwarcie pozwoli na całościowe spojrzenie na samorozwój oraz ukształtuje prawidłowe umiejętności w radzeniu sobie z przeciwnościami dnia codziennego.